Beszámoló
A „TeKERSZ: Tehetséggondozás a Kaposvári Egyetem Roma Szakkollégiumban” (NTP-RSZKOLL-M-18-0004) pályázat keretében a következő programok valósultak meg: egy, a szakkollégium tagságán kívüli célcsoportot megcélzó, társadalmi felelősségvállalást elősegítő projekt; két vitaest vendégelőadók meghívásával; két 15 órás kurzus elméleti és gyakorlati ismeretek megosztásával; egy budapesti roma szakkollégiumi konferencián való részvétel.
Közösségi tevékenység
Kaposvár
Kaposvári Egyetem
- október 19.
A Kaposvári Egyetem Roma Szakkollégium közösségi programot szervezett 2019. október 19-én a Kaposvári Egyetem Guba Sándor utcai campusára. Az egész napos rendezvényre Kaposvár és Somogy megye több általános iskolájából is érkeztek roma és hátrányos helyzetű gyermekek. A változatos programok között vetélkedők, művészeti foglalkozások szerepeltek, az iskolások megtekintették az egyetemet és a Lovasakadémiát. Minden résztvevő ebédet és uzsonnát kapott.
A pedagógusok és a tanulók is úgy nyilatkoztak, hogy értékes volt számukra a program, megismerték a roma szakkollégiumot és az egyetemet. A roma szakkollégium hallgatói pedig elmélyíthették a közösségi munkában szerzett tapasztalataikat.
Előítéletek, elfogadás, pedagógia 1. szakszeminárium
Kaposvár
Kaposvári Egyetem
2018-2019. I. félév
A 2018/19-es tanév őszi félévében került sor az Előítéletek, elfogadás, pedagógia 1. szakszemináriumra, amelyet Dr. Kövérné Dr. Nagyházi Bernadette (PhD), a Kaposvári Egyetem Pedagógiai Kar adjunktusa vezetett.
A szeminárium anyaga a címben szereplő három kulcsszó köré épült.
Az első blokkban az előítéletek témakörét dolgozták fel. A hallgatók előadást hallottak az előítéletek szakirodalmából. A megismert fogalmakat és nézőpontokat gyakorlati feladatokban kellett alkalmazniuk.
Az előadás mellett ebben a blokkban a sztereotípiákat, az előítéletesség fajtáit, az előítéletek megjelenési formáit beszélték meg. Ennek során szerepjátékkal, drámajátékkal, versekkel és dalokkal, vitával, érveléssel váltak a hallgatókat a téma iránt érzékenyebbé.
Az elfogadás témakörében a hallgatók olyan eseteket (megtörténteket és elképzelteket) beszéltek meg, amelyben a résztvevők egy-egy előítélettel szembesültek. A kurzus végén elkészítették a hallgatók (csoportmunkában) az elfogadás tízparancsolatát, amely a roma szakkollégium közösségi szobájának falára került kifüggesztésre
A pedagógia témakörében a hallgatók olyan iskolai helyzeteket vitattak meg, amelyekben előítéletesség merül fel. Megbeszélték, mi a pedagógus felelőssége a rá bízott gyermekek szemléletének formálásában, illetve mit tehet az előítéletes helyzetekben.
A szakszeminárium során a hallgatók elfogadó, érzékeny magatartása kezdettől jól tetten érhető volt, amit még inkább elmélyítettek a közösen eltöltött órák, őszinte, előítélet-mentes beszélgetések és a pedagógiai feladatok. A kurzus segítette a csoport közösséggé szerveződését is.
Előítéletek, elfogadás, pedagógia 2. szakszeminárium
Kaposvár
Kaposvári Egyetem
2018-2019. II. félév
A 2018/19-es tanév tavaszi félévében került sor az Előítéletek, elfogadás, pedagógia 2. szakszemináriumra, amelyet Bencéné Dr. Fekete Andrea (PhD), a Kaposvári Egyetem Pedagógiai Kar docense vezetett.
A kurzuson a Roma Szakkollégium hallgatói vettek részt, így nem csak a leendő pedagógusok, hanem a társkarok érdeklődő hallgatói is részt vettek a képzésen. Ebből adódóan még érdekesebb volt az egyéni vélemények, tapasztalatok megvitatása, mert a nem pedagógiai előképzettséggel rendelkezők több esetben teljesen másként látták, ítélték meg a nevelési konfliktushelyzeteket. A kurzus során megismerkedtek a cigány identitással, jelképeikkel, szimbólumaikkal. Feltárták közösen, kooperatív csoportmunka keretében a nyelvi sajátosságokat, közös szókincset, nyelvhasználatot.
Bemutatásra kerültek a cigány hagyományok, szokások, babonák és a hiedelemvilág. Megnézték a Horváth Józsefről szóló filmet, amely a cigány ifjú rákkutató életét, küzdelmeit, sikereit mutatja be.
Olyan módszereket próbáltak ki, amelyek segítik megismerni, megérteni az emberek számára a más kultúrákat, a kultúrák találkozását, közös és eltérő vonásait. Megbeszélték, hogy milyen projektek segítségével lehet a gyerekekkel elfogadtatni a különbségeket, hogy lehet elérni azt, hogy tiszteletben tartsanak más embereket. Mindegyik csoport elkészített egy projekttervet, amely a cigány népet, kultúrát mutatja be a felnövekvő nemzedéknek, segítve a cigányság elfogadását.
Konferencián való részvétel
Budapest
Budapesti Református Cigány Szakkollégium (RefoRom)
- április11-12.
A Kaposvári Egyetem Roma Szakkollégium kétnapos konferencián vett részt a Budapesti Református Cigány Szakkollégium (RefoRom) meghívására. A konferencia több elemből állt: az első napon a tudományos, a második napon az ismeretterjesztő jelleg dominált.
Az első napon először workshop keretében ismerkedtek meg egymás munkájával a szakkollégisták a RefoRom épületében, majd a hallgatók előadásai következtek, amelynek révén bemutatásra került a roma szakkollégiumokban folyó tudományos tevékenység. A vacsorát követően a szakkollégisták kötetlen beszélgetés formájában folytatták a délután felmerült témák megvitatását.
A második napon a két roma szakkollégium hallgatói rendhagyó budapesti sétán vettek részt („Gyere velünk a nyóckerbe!” címmel), ahol a roma vonatkozású épületeket, helyszíneket tekintették meg, elmélyítve a szakkollégisták kettős identitását.
A konferencia mindkét roma szakkollégium vezetősége és tagsága szerint elérte célját: ahallgatók megismerték a szakkollégiumokban zajló tudományos és közösségi tevékenységet, új kapcsolatok alakultak ki.
Vitaest 1.
Bogdán Imre: Roma identitás és felsőoktatás
Kaposvár
Hangya Tanoda
- május 15.
A pályázat keretében megrendezésre kerülő első vitaesten Bogdán Imre előadása hangzott el, „Roma identitás és felsőoktatás” címmel. Az előadó sok adattal alátámasztva mutatta be a roma hallgatók helyzetét Európában és a magyar felsőoktatásban.
Előadása után kérdések következtek, az előadó minden kérdést segített tisztázni, s a vitás pontokon hozzájárult a hallgatók véleményének kifejtéséhez.
Vitaest 2.
Szemes Péter: Beás ünnepi hagyományok
Kaposvár
Kaposvári Egyetem
- május 29.
A pályázat keretében megrendezésre kerülő második vitaestre 2019. május 29-én került sor, „Beás ünnepi hagyományok” címmel. Az előadó bemutatta a beás kultúrát és művészetet, majd részletesen ismertette a sajátos beás ünnepi szokásokat.
Előadása után kérdések következtek, az előadó a kimerítő válaszok mellett kérdések révén is hozzájárult a roma szakkollégisták ismereteinek bővítéséhez és elmélyítéséhez.
A vitaest kötetlen beszélgetéssel, közös főzéssel zárult.
Dr. Kovács Zoltán
http://www.palyazatok.ke.hu/tovabbi-palyazatok/ntp-rszkoll-m-18-0004/497-ntp-rszkoll-m-18-0004#sigProId8aab932df8